Čtenářské dílny se spisovatelkou Lucií Seifertovou

21. 10. 2024

V týdnu od 14. 10. do 18. 10. navštěvovala základní školy na území ORP Hlinsko spisovatelka a ilustrátorka paní Lucie Seifertová a její manžel, vydavatel Petr Prchal.

V každé škole měla dvouhodinový blok, při kterém autorka vyprávěla, jak se dostala ke psaní, jak vzniká kniha od napsání až po její vytisknutí a vydání. Četla ze své tvorby na vybrané téma, naučila děti nakreslit ústřední postavu děje a vytvořila s nimi jednoduchý prostorový obrázek. Vznikala tak prostorová leporela na téma Lovci mamutů, Jan Amos Komenský, Golem, Staré pověsti české a další. Při besedě si žáci mohli prohlédnout všechny knihy, které napsala a měli možnost si je i zakoupit.

Paní Seifertová je autorkou nejdelšího leporela na světě o Dějinách českého udatného národa, které měří 9 metrů. V knize popisuje jednoduchou a zábavnou formou dějiny od pravěku až po současnost. Je to její čtvrtá a nejslavnější kniha plná prostorových obrázků, psala ji 6 let a dostala za ni ocenění Magnesia litera, Zlatou pečeť a Zlatou stuhu. Na žádost Národního muzea v Praze dějiny v roce 2004 zvětšili do obřích rozměrů (2 x 70 m) a vytvořili z nich putovní výstavu, která procestovala celý svět. Byla v USA, v Lucembursku a také projela napříč naší republikou. Na její námět vznikl s Českou televizí stojedenáctidílný stejnojmenný animovaný seriál, který získal cenu Trilobit a Elsa, za nejlepší animovaný projekt. Tento animák se stal doplňkem učiva vlastivědy na spoustě základních škol po celé naší zemi.

Celkem se zapojilo 10 základních škol.

Besedy s paní spisovatelkou byly spolufinancované Evropskou unií v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Hlinsko IV.

 



Přílohy:

Galerie