Smyslem projektu je "spojit podobné osudy" obcí v ČR, které byly za 2. světové války vypáleny, upozornit na tyto historické činy očima současných dětí a studentů v regionu. Projekt je pojat jako retrospektiva současného života mladých, který ovlivnily vzpomínky na minulost jejich rodičů nebo prarodičů nebo jen dnešní život v kdysi vypálené obci či jejím okolí. Projekt spolupráce si klade za cíl zapojit mladou generaci do této společné historie a do budoucna převzít štafetu nezapomnění na tyto skutky. Zároveň dojde k tvorbě uceleného materiálu a širšímu zveřejnění i informací o dalších obcích, které jsou v pozadí mediálně známých Lidic pozapomenuty anebo o nich veřejnost příliš neví.
Spolupracující MAS: MAS Hlinecko, o.s. (vypálená obec Ležáky- dnes Obec Miřetice), MAS Hornolidečska o.s. (vypálené obce Prlov, Lačnov), MAS Ploština (vypálená obec Ploština- dnes Drnovice), MAS Šumperský venkov (vypálená obec Český Malín- dnes Nový Malín), Obec Luká (vypálená obec Javoříčko), Obec Tršice (vypálená obec Zákřov).
Celkové výdaje projektu 1 460 422 Kč
Zapojené území z MAS Hlinecko, o.s.- 8 školy z území
První exkurze s tématem vypálené obce Prlov se zúčastnili žáci a studenti z území MAS Hlinecko (ZŠ Smetanova Hlinsko, ZŠ Včelákov, Gymnázium K. V. Raise Hlinsko, obec Tisovec) a MAS Hornolidečska (ZŠ Valašská Polanka a ZŠ Lačnov). Celodenní exkurze byla zahájena přednáškou odborného garanta PhDr. Vojtěcha Kyncla společně s pamětníky vypálení Prlova Jarmilou Ondráškovou a Plk. Jánem Hronkem, která se uskutečnila v tělocvičně ZŠ Valašská Polanka. Následně účastníci absolvovali prohlídku muzea s názvem "Prlovská tragédie". Celkově se akce účastnilo 110 žáků a studentů.
Smyslem projektu je "spojit podobné osudy" obcí v ČR, které byly za 2. světové války vypáleny, upozornit na tyto historické činy očima současných dětí a studentů v regionu. Projekt je pojat jako retrospektiva současného života mladých, který ovlivnily vzpomínky na minulost jejich rodičů nebo prarodičů nebo jen dnešní život v kdysi vypálené obci či jejím okolí. Projekt spolupráce si klade za cíl zapojit mladou generaci do této společné historie a do budoucna převzít štafetu nezapomnění na tyto skutky. Zároveň dojde k tvorbě uceleného materiálu a širšímu zveřejnění i informací o dalších obcích, které jsou v pozadí mediálně známých Lidic pozapomenuty anebo o nich veřejnost příliš neví.
LežákyTřetí exkurze s tématem vypálené obce Ležáky se zúčastnili školy z území MAS Hornolidečska (ZŠ Valašská Polanka a ZŠ Lačnov) a MAS Hlinecka (ZŠ Ležáků, ZŠ Smetanova, ZŠ Resslova, ZŠ Krouna, ZŠ Včelákov, ZŠ Trhová Kamenice a Gymnázium K. V. Raise). Přednáška odborného garanta PhDr. Vojtěcha Kyncla společně s pamětnicí vypálení Ležáků Jarmilou Jeřábkovou se uskutečnila v tělocvičně ZŠ Ležáků. Následně se účastníci přesunuli do osady Ležáků, kde absolvovali prohlídku památníku v přírodě s výkladem Vojtěcha Kyncla. Celkově se akce účastnilo 145 žáků a studentů.
DrnoviceČtvrtá exkurze s tématem vypálené obce Ploština (nyní Drnovice) se zúčastnily školy z území MAS Hlinecko (konkrétně ZŠ Resslova Hlinsko, ZŠ Smetanova Hlinsko, ZŠ Krouna a ZŠ Trhová Kamenice) a MAS Ploština (konkrétně ZŠ Drnovice, Vysoké Pole a ZŠ Újezd). Exkurze byla zahájena přednáškou odborného garanta PhDr. Vojtěcha Kyncla společně s pamětníky vypálení Ploštiny manželi Sochorovými, která se uskutečnila v tělocvičně ZŠ Drnovice. Dále následovala prohlídka památníku Ploština, pietního místa obyvatel Ploštiny (lokalita původní vesnice) a muzea na Ploštině. Celkově se akce účastnilo 90 žáků a studentů
LačnovZávěrečné páté exkurze s tématem vypálené obce Vařákovy Paseky (Lačnov), se zúčastnili školy z území MAS Šumperský venkov (ZŠ Nový Malín a Gymnázium Šumperk) a MAS Hornolidečska (ZŠ Lačnov). Součástí exkurze byla přednáška odborného garanta PhDr. Vojtěcha Kyncla společně s pamětnicí vypálení Vařákových Pasek paní Bohumilou Zvonkovou, která se uskutečnila v kulturním domě obce Lačnov. Kvůli nepříznivému počasí se nemohla uskutečnit prohlídka Vařákových Pasek, proto byl zvolen náhradní program a to prohlídka památníku Ploština, pietního místa obyvatel Ploštiny (lokalita původní vesnice) a muzea na Ploštině. V muzeu se konala beseda s pamětnicí Boženou Húštovou. Celkově se akce účastnilo 70 žáků a studentů.
04. 11. 2014 se v Multifunkčním centru v Hlinsku uskutečnila společná konference, která byla vyvrcholením celého projektu. Konference se zúčastnily školy z území MAS Hornolidečska (ZŠ Valašská Polanka, ZŠ Lačnov) z území MAS Ploština (ZŠ Drnovice, Vysoké Pole a ZŠ Újezd) z území MAS Šumperský venkov (ZŠ Nový Malín a Gymnázium Šumperk) a z území MAS Hlinecko (ZŠ Smetanova Hlinsko, ZŠ Včelákov, Gymnázium K. V. Raise Hlinsko, ZŠ Resslova Hlinsko, ZŠ Smetanova Hlinsko, ZŠ Krouna, ZŠ Trhová Kamenice a děti z obce Tisovec). Dále pozvání na konferenci přijali pamětníci (Mstislav Pospíšil, Josef Řepík, Jarmila Jeřábková), zástupci místních akčních skupin, zapojení pedagogové a zástupci vypálených obcí. Celou konferenci uváděl pan PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D. a paní PhDr. Magda Křivanová. Konference byla i ukončením celé soutěže a křestem společného díla a to knihou s názvem - Život a historie vypálených obcí aneb "Znáte nás?".
Akce v době udržitelnosti
V pátek 24. června proběhl další ročník Memoriálu Karla Kněze, který pořádá NKP - Pietní území Ležáky. Místní akční skupina Hlinecko využila této příležitosti k uskutečnění další akce v období udržitelnosti projektu s názvem Život a historie vypálených obcí aneb "Znáte nás?" a pozvala na tento závod žáky z partnerských škol. Pozvání neodmítla Základní škola Valašská Polanka a Základní škola Lačnov. Memoriál Karla Kněze je branný závod určený pro žáky základních škol, kteří v pětičlenných týmech absolvovali disciplíny - běh na dva kilometry z obce Louka od osady Ležáky, střelbu vzduchovkou, hod granátem, morseovku, zdravovědu, vázání uzlů a vědomostní soutěž týkající se ležácké tragédie. Na programu Memoriálu byla kromě závodu i prohlídka zbraní a další vojenské techniky, představení práce policie, rychlé záchranné služby, policejních kynologů a seskok parašutistů. I přes tropické počasí se akce vydařila - nikdo se při běhu neztratil a účastnici si odnesli spoustu nejen příjemných, ale i poučných zážitků.
Děti základních škol MAS Hlinecko navštívily Nový Malín
Ve středu 20. ledna 2016 uspořádala Místní akční skupina Hlinecko společně s MAS Šumperský venkov pro děti základních škol z území MAS Hlinecko exkurzi do Nového Malína, která proběhla v rámci pokračování projektu s názvem Život a historie vypálených obcích aneb "Znáte nás?". Akce se zúčastnili s učitelským doprovodem žáci osmých a devátých tříd ze ZŠ Ležáků, ZŠ Smetanova, ZŠ Resslova a ZŠ Včelákov. Na úvod programu byla zařazena videoprezentace žáků ZŠ Včelákov o ležácké tragédii a o pamětních aktech připomínající vypálení obce Ležáky. Poté následoval krátký film k výročí tragédie Českého Malína, který četbou příběhu jedné z pamětnic události vypálení Českého Malína doplnil student základní školy v Novém Malíně. Vzájemné představení tragédie Ležáků a tragédie Českého Malína doplnil poutavou přednáškou o konci druhé světové války hlinecký rodák a historik Vojtěch Kyncl. Po obědě děti navštívily památník obětem vypálení Českého Malína a nově připravovanou expozici.