Josef Fidler

Ruční tkaní s láskou

Tkalcovské řemeslo patřilo od nepaměti k rozšířeným lidovým řemeslům na území Hlinecka. Pro tkaní se používaly dostupné suroviny, převážně len, konopí a vlna. Pěstování lnu bylo nedílnou součástí každodenního venkovského života a bylo nutné vypěstovat ho tolik, aby pokryl veškeré potřeby hospodářství a všech členů domácnosti.

Josef Fidler se ruční výrobě textilií věnuje více než 20 let a navazuje na historii tkalcovské produkce v regionu. Do jeho sortimentu patří ručně tkané Hlinecké šály a šátky z bavlny a akrylu a dále také tzv. Hlinecká plátna – ubrusy a ubrousky, prostírání, závěsy, koberečky a utěrky. V kolekci výrobků pana Fidlera nalezneme převahu tradičních motivů, barev a vzorů, které jsou a byly typické pro území Hlinecka. Při tkaní pláten se snaží zachovávat tradiční způsob výroby na čtyřlistovém stavu s použitím bavlněné a lněné příze včetně vlastnoručně vypěstovaného lnu.

S výrobky pana Fidlera se můžeme setkat na jarmarcích a i objednat telefonicky, e-mailem nebo objednat na webových stránkách. Od července 2015 je možné vidět pana Fidlera při práci v chaloupce na Betlémě v Hlinsku.

 

Certifikován značkou „Kvalita z Hlinecka“ byl níže uvedený produkt:

Hlinecká plátna (ubrusy, prostírání, utěrky, závěsy, koberečky)

Certifikáty:

Certifikát Josef Fidler - Ruční tkaní s láskou - 2015

Certifikát Josef Fidler - Ruční tkaní s láskou - 2016

Certifikát Josef Fidler - Ruční tkaní s láskou - 2018

 

Výrobní proces na tkalcovském stavu:

Hlinecká plátna jsou vyráběna z bavlněné a lněné příze. Příze se navíjí na snovadlo. Délka osnovy závisí na počtu obtočených kolíků. Příprava osnovy je časově náročná, proto je vhodné ji připravovat co nejdelší. Příze se stejnoměrným napětím se obtáčí kolem kolíků a v dolní a horní části snovadla se vytváří mezi dvěma kolíky osnovní kříž, který určuje přesné pořadí nití. Po navinutí potřebného počtu nití se osnova u kolíků sváže a snovadlo se přisune ke stavu. Do kříže se vloží činky.
Dále se připraví stav. Od osnovní svůrky k prsníku se přiváže provázek po obou stranách stavu, kam se bude uchycovat kříž ze snovadla. Začátek osnovy ze snovadla se spolu s činkami položí na stav a činky se vsunou do připravených provázků na stavu. Začátek osnovy se přiváže ke stavu. Poté začíná vyvazování. Ke zbytku staré osnovy v paprsku se přivazují nitě nové osnovy. Stará i nová osnova má stejnou šíři a počet nití. Nit staré osnovy se tkalcovským uzlem přiváže k niti nové osnovy. Již zmiňovaný kříž udržuje přesné pořadí nití. Když je osnova přivázaná v celé šířce, sejme se ze snovadla, prameny se pročesávají a zároveň navíjí na osnovní vál. Po stočení celé osnovy se konce přiváží ke zbožovému válci a utká se zatkávka, která nitě rovnoměrně vypne. Poté je stav připraven ke tkaní.
Po utkání se tkanina vyjme ze stavu, uvážou se třásně, zboží se vypere, vyžehlí a je připraveno pro nového majitele.

 

 

Kontakt:

Josef Fidler - Tkalcovna na Betlémě
Příčná 361, 539 01 Hlinsko
Tel.: +420 739 331 516
E-mail: Fidler3@seznam.cz
Facebook: Tkalcovna na Betlémě
www.tkalcovna-betlem.cz

 

Propagační materály k udělené značce: