Josef Fidler se ručně tkaným textiliím věnuje více než 20 let a od 28. června 2015 se se svou výrobou přestěhoval do roubené chaloupky v památkové rezervaci Betlém Hlinsko. Udržuje tak tradici výroby v typickém venkovském prostředí a návštěvníkům nabízí také prohlídky s výkladem a ukázkou výroby. Od přestěhování do chaloupky se plně věnuje znovuobnovení výroby ručně tkané žinylky (žanylky), která se v regionu Hlinecka vyráběla od roku 1890 do sedmdesátých let 20. století, kdy byla její výroba zrušena.
Každý kus vyrobený touto metodou (šála, šátek, pléd nebo kobereček) je jedinečný originál. Při výrobě jsou zachovávány tradiční postupy, materiál i barvy (černá, zelená, modrá, bílá, fialová, starorůžová) a jejich kombinace.
Do dalšího sortimentu pana Fidlera patří ručně tkané bavlněné a akrylové šály a šátky a dále také Hlinecká plátna, ke kterým se řadí ubrusy, prostírání či utěrkyv různých rozměrech.
S Hlineckou žinylkou pana Fidlera se můžeme setkat na jarmarcích a trzích v Hlinsku, na Veselém Kopci nebo dalších trzích po celé České republice. Všechny výrobky si můžete objednat e-mailem, na webových stránkách, telefonicky nebo nejlépe po osobní konzultaci v Tkalcovně na Betlémě.
Hlinecká žinylka (žanylka)
Certifikát Josef Fidler - Pravý tkalcovský unikát - 2024
Tkalcovna na Betlémě je jediným místem v České republice i v Evropě, kde se žinylka vyrábí tradičním způsobem podle patentu z roku 1890. Ve třicátých letech 20. století se výrobě žinylky věnovalo v Hlinsku stovky domácích tkalců, 26 firem a pět úpraven. Základním materiálem byla juta, šály a plédy z bavlny a viskozových vláken. Po roce 1948 se její výrobou zabýval podnik PLYŠAN a od roku 1960 výrobní družstvo VZOR. V 60. letech vznikl v Hlinsku prototyp nůžek, na kterých se stříhalo kobercové předdílo. Nyní jsou opět zprovozněny, ale slouží pouze jako exponát. Jemný materiál předdíla se stříhá nůžkami. Město Hlinsko se díky výrobě žinylky stalo světoznámým. Zboží se vyváželo do celého světa. V padesátých letech 20. století byla ukončena výroba žinylkových šál a plédů a v 70. letech se ukončila výroba i koberců, potahů, polštářků a nástěnek.
Tkalcovna na Betlémě na podzim 2015 obnovila výrobu tradičním způsobem na ručních tkalcovských stavech. K výrobě je využíván i historický stav z roku 1836, zapůjčený z Muzea v Hlinsku, na kterém se žinylka původně tkala.
Žinylka vzniká utkáním předdíla, které se následně rozstříhá na jednotlivé pásky, ty se poté stáčí na kolovratu a vetkávají do osnovy. Stočené šňůrky se soukají na útkové cívky a zatkávají do sesazovací osnovy. Po utkání se uvážou třásně (francle), výrobek se pere, suší a kartáčuje. V případě silnějších materiálů se propařuje. Výroba jedné šály trvá dva dny čistého času.
Více informací o výrobě získáte návštěvou Tkalcovny na Betlémě, nejlépe po telefonické domluvě.
Josef Fidler - Tkalcovna na Betlémě
Příčná 361, 539 01 Hlinsko
Tel.: +420 739 331 516
E-mail: Fidler3@seznam.cz
Facebook: Tkalcovna na Betlémě
www.tkalcovna-betlem.cz